Konsolidaci půjček se také může říkat konsolidace dluhů, či konsolidace úvěrů. Je celkem jedno, jaký název tomu dáte, vždy to znamená jednu a tu samou věc. Konsolidace půjček se hodí především tehdy, když jste si pořídili několik úvěrů a jejich splácení Vás stojí nemalé peníze. Každá společnost si totiž účtuje úroky a poplatky a značná část Vašich splátek jde pouze na pokrytí těchto výdajů. Konsolidace v podstatě znamená, že veškeré Vaše dluhy převedete k jedné společnosti. Ta ty ostatní vyplatí a vy pak platíte pouze jednu splátek, místo třeba třech. Splátky se Vám tak mohou rapidně snížit. Ačkoliv je jasné, že i společnost, která konsolidaci provádí, na tom musí profitovat, v konečné fázi můžete celkem zaplatit i méně, protože se vyhnete velké části poplatků, které by si každý měsíc účtovala každá ze společností, u které máte půjčku

Další ze způsobů, jak konsolidaci použít, je vyplacení exekuce. Většina společností navíc nabízí to, že se o veškeré papírování a převedení půjček postará. Stačí jim pouze dodat veškeré smlouvy. Je to skvělá služba, pokud nechcete vyjednávat s Vašimi věřiteli. Většina dlužníků se totiž za svoje dluhy stydí a nechtějí se vystavovat hovorům o nich. Konsolidace Vám tak může pomoci jak z finančního, tak i z psychologického hlediska.

O konsolidaci byste měli uvažovat za těchto okolností:

  • Splátky Vašich stávajících úvěrů jsou tak vysoké, že díky nim nedokážete uspokojovat svoje základní lidské potřeby – do základních lidských potřeb se zahrnuje jídlo, bydlení nebo léky.
  • Výše plateb, které u nového úvěru zaplatíte, je nižší, než u úvěrů stávajících

Jestliže vážně chcete snížit splátky, abyste dokázali tvořit rezervu na nečekané výdaje, potom může být konsolidace půjček tím správným řešením. Vhodné je mít rezervu asi 6 násobku měsíčních výdajů a zbytek raději použít k umoření dluhu.