Jedná se o finanční produkt, který je velmi běžný v zahraničí, především v USA, Kanadě a Velké Británii. Základní princip reverzní hypotéky  spočívá v tom, že svou nemovitost prodá věřiteli, a dostane za ni část peněz, ale ponechá si právo v nemovitosti doživotně bydlet. Navíc je mu zbytek peněz vyplácen jako doživotní renta. Vlastnictví nemovitosti přechází na nového majitele buď po smrti původního, či v době uzavření smlouvy. Většina evropských zemí však tento produkt ve svých nabídkách nemá.

Před několika lety, kdy se některé společnosti pokoušeli poprvé s tímto tipem úvěru prorazit i u nás, narazili na řadu zákonných překážek. V dnešní době se již ale můžeme setkat se společnostmi disponujícími licencí k poskytování tohoto typu hypotéky.

V zemích, kde je tato hypotéka velmi oblíbenou, se většinou jedná o produkt, o který žádají lidé ve starším věku, neboť se zvyšují jejich náklady na zdravotní péči, ale jejich příjmy klesají. Reverzní hypotéka jim dává možnost, jak si doživotně udržet finanční dostatek. Tento produkt tak může být určitým přilepšením k penzi, při které si lidé chtějí udržet nějaký standard. To ovšem při nízkých penzích není příliš možné.

Samozřejmě, že výhodnější možností by bylo před penzí nemovitost prodat a pořídit si třeba menší, která bude potřebám osoby v seniorském věku lépe vyhovovat. Stěhování v tomto věku je ale pro spoustu lidí naprosto nepředstavitelné. Toto je právě důvod, proč se tyto hypotéky stali tak oblíbenými. Samozřejmě je ale velmi důležité bránit se proti jejich možnému zneužití a spolehnout se pouze na ověřené společnosti.

Pokud ale vyberete dobře, můžete si tak ke stáří zajistit kvalitnější život, ač za cenu toho, že po své smrti nemovitost propadá věřiteli. Proto dobře zvažte výhody i nevýhody této hypotéky, než se ji rozhodnete uzavřít.