Rozdíl, mezi zpětným leasingem nemovitosti a nebankovní hypotékou je takový, že daná nemovitost není pouze zastavená, ale že je nebankovní společností odkoupená.

 

Tím pádem dům není ve Vašem vlastnictví, ale patří věřiteli. To Vám umožní bydlet v bytě, či domě nadále, ale jste pouze nájemníkem s platnou nájemní smlouvou.

 

Kdežto u půjčky jste stále majitelem a věřitel má na nemovitosti zástavu, tak jako banka.

 

Obvykle se leasing, nebo správně řečeno odkup a nájem realizuje u klientů, u nichž výše dluhů převyšuje schválný úvěrový rámec nebankovní půjčky na zástavu, obvykle 50-60 % LTV, dle lokality. Výjimečně někdo nabízí na zástavu nemovitosti vice.

U leasingu nemovitosti (neoficiální, ale společností používaný název) se jedná se o prodej a nájem nemovitosti, zde můžete získat i 90 % reálné prodejní ceny v závislosti na lokalitě.

Takovýto závazek je velmi výhodný pro obě strany, ačkoliv se to na první pohled možná zdát nemusí. Jaké jsou tedy výhody?

  • Nízká úroková sazba– jedná se o formu nájmu, splátka nájmu převedena pro porovnání na úrokovou sazbu bývá od 3-10 % ročně v závislosti na pronajímateli a dohodnutých podmínkách.
  • Můžete zůstat doma– po celou dobu splácení úvěru trvá nájemní smlouva, díky které Vás nájemce nemůže jen tak vyhodit, pokud nepřestanete platit nájem.
  • Odkupte si nemovitost zpět – při dodržení podmínek, hlavně řádného splácení nájmu, při sjednání tzv. předkupního práva máte možnost nemovitost odkoupit do svého vlastnictví.
  • Nemusíte se bát exekuce– pokud bydlíte v domě, který není Váš, nemusíte se tedy bát, že Vám ho někdo vezme. Je to celkem logické.

Pokud chcete svůj dům opět koupit, je zde několik doporučení.

 

1)Sjednejte si možnost předkupního práva. (Zde se specifikuje, kdy a za kolik máte možnost odkoupit nemovitost).

 

2)Řádně splácejte nájem. To bývá jedna z podmínek možnosti prodeje.

 

3)Hlídejte si bankovní a nebankovní registry, abyste byli znova pro banky vhodný klient.

 

4)Již se dále nezadlužujte a soustřeďte se na vytvoření rezervního fondu pro případné budoucí nepředvídané události. Doporučujeme minimálně 6 Vašich platů mít vždy v záloze.

 

Odkoupení nemovitosti zpět tedy není nijak obtížné. Jestliže budete nájem pronajímateli čestně splácet, nemusíte se bát, že by snad během trvání nájemního vztahu věřitel nemovitost prodal.

 

Vše je ošetřeno nájemní smlouvou a vystěhování hrozí pouze opravdovým dlužníkům, kteří neplní své závazky.

 

Zpětný leasing nemovitosti Vám může připadat jako příliš velké riziko. Pokud si vyberete spolehlivou společnost, pak se ničeho bát nemusíte.

 

Určitě si společnost ale nejprve ověřte podle recenzí a diskuzí a pečlivě si přečtěte kupní i nájemní smlouvu, abyste měli jistotu, že nebudete muset měnit střechu nad hlavou.